Selekce | Selection

21. prosince 2014 v 18:18 | Forceen
Autor: Kierra Cass
Český název: Selekce
Originální název: Selection
Knižní série: Selekce (Selection)
Následuje: Elita
Žánr: Sci-fi / Romantika / Dystopické YA

Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 288
Vazba: pevná s přebalem
Vydání originálu: 24. 4. 2012
Vydání v ČR: 1. 9. 2014

Hodnocení na Goodreads: 4,14/5

Anotace
Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.Moje hodnocení (obsahuje spoilery)
Upřímně, tuhle knížku jsem si vyhlédla hlavně kvůli obálce. Obálka totiž úplně úžasná. Modrá, krásně modrá s nádhernými šaty! Název zněl taky zajímavě a anotace byla taky zajímavá. Sice předvídatelná, ale zajímavá. Prostě je zamilovaná do nějakého kluka, pak jí vyberou na to, aby soutěžila o prince, jenže ona prince nechce, ale pak se do něj zamiluje. Teda, tak jsem to aspoň pochopila z anotace. Moc daleko od pravdy jsem nebyla. Vlastně jsem se trefila. Ale i přes to, že jsem tuhle hrubou linii vystihla, stejně jsem si knihu zamilovala. Přečetla jsem jí za jeden den. Školní den. Tak moc mě to chytlo.
Co se mi asi nejvíc líbilo, bylo to, jak je každej den navlíkali do krásných šatů. Prostě si je jen představit… ách. Já teda sama na šaty moc nejsem, ale kdybych měla jít do soutěže, kde by mě navlíkali do totálně princeznovských a totálně nádherných šatů, tak bych byla nadšením bez sebe. Protože obyčejný šaty… nic moc no. Ale princeznovský šaty? Jakože vážně. Zkuste mi koupit šaty nějaké disney princezny a budu schopná v nich jít i do školy. Možná. Když nebudou kýčovitý.
A kromě šatů mě chytlo asi to, že to je taková odpočinková knížka. Jsem zvyklá na knížky, které vás natahují až do konce a tohle byla taková oddechovka.
No dobře, tak mě fakt nadchlo, že to má princeznovský podtext, no. No a co. Já mám ráda princezny. A jejich šaty. Jejich šaty mám ráda víc než princezny, ale to je jedno. Princezny totiž co? Značí pohádku, že ano. Co by to bylo za pohádku bez princezny.
America mi přišla trochu podobná mě samotné, ale fakt jen trochu, nebudeme přehánět. Možná proto mi přišla její povahu vcelku dost reálná, nic co by mi připadalo nepřirozené.
Vzhledem k tomu, že jsem zažila to, že jsem byla v kolektivu asi dvaceti holek, líbí se mi, jak jsou v knížce vystihnuty jejich povahy a chování, hlavně to, jak se chovají k sobě navzájem. Každá z nich má nějakou další celkem ráda, některé úplně nenávidí. Pokud je všechno v pohodě, chovají se jako kamarádky, pokud jde do tuhého (jakože o prince), můžou si vyškrabat oči. Ne, že bych se já někdy rvala o prince, na to mi chybí princ, jen jsem z toho popisu prostě cítila přesně to, co jsem cítila v tom kolektivu, kde bylo až moc holek v jedné místnosti až moc dlouhou dobu. A ne, nebylo to vězení, byla to škola. Což by se možná dalo považovat za vězení.
Zatím sice nevím, jaký přesně význam tam mají rebelové, kteří čas od času útočí na palác, ale to bylo něco, co se mi tam nelíbilo. Připadalo mi to tak, že se tam autorka snažila za všechnu cenu vecpat něco mysteriózního toužícího po odhalení. Jako jasně, chci vědět, jak to s nimi tedy je, ale připadalo mi to tam vecpané násilím. Kdyby prostě napsala, že rebelové nesouhlasí s jejich vládou atd atp, brala bych to, ale že to rozdělovala na ty dvě skupiny a že jedna něco hledá, to mi připadalo takový… prostě to nesedělo do příběhu.
Ale jinak doporučuji, super oddychová četba. Až na ty rebely teda, ehem.

Hodnocení knihy: 8/10
Hodnocení obálky: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama