Čtyřka: Divergentní povídky | Four: A Divergent Collection

1. února 2015 v 10:37 | Forceen
Autor: Veronica Roth
Český název: Čtyřka: Divergentní povídky
Originální název: Four: A Diverfent Collection
Knižní série: Povstalecká trilogie (Divergent)
Následuje: Divergence (tak nějak no)
Žánr: Young Adult / Sci-fi - dystopie

Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 192
Vazba: vázaná s laminovaným potahem
Vydání originálu: 7. 8. 2014
Vydání v ČR: 20. 11. 2014

Hodnocení na Goodreads: 4.23/5

Anotace
Nový příběh ze světa Divergence. Co bylo před tím, než Tobias potkal Beatrice? Příběh frakce Neohrožených.
Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými - zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí. Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů - nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí.
O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.


Povídky
Přeběhlík
Nováček
Syn
Zrádce
+ První skokan - Tris
+ Buď opatrná, Tris
+ Sluší ti to, Tris

Moje hodnocení (obsahuje spoilery)
Příjemné doplnění Divergence. Třetí díl mě sice zklamal, ale tohle bylo takové hezké vklouznutí zpět do starého a dobrého prvního dílu, který jsem si zamilovala. Byly to doopravdy jen čtyři krátké povídky a tři pár stránkové doplnění Divergence, všechno z pohledu Tobiase.
Čtení na jedno odpoledne bych to nezvala. Konečně se dozvídáme z pohledu Tobiase, jaké to bylo žít s Marcusem. Co mě překvapilo, bylo hned na první stránce a bylo to to, že Tobias byl na celý iniciační ret připravený. Jasně, dává to smysl, když o něm nikdo nevěděl, že je divergentní (nebo spíš "divergentní" ale to je spoiler z trojky), ale i tak mě to překvapilo. Myslela jsem, že tajemství o iniciačních testech dodržoval i Marcus, ale… to bylo jen protože, mi to předtím nedošlo. Bylo hezké sledovat jeho začátky v Neohroženosti a to, jak se stal Čtyřkou.
A pak mi padla brada nad tím, jak se Neohroženost stačila změnit během jednoho roku nebo dvou k nepoznání. Když nastupuje Tris, musí si v Neohroženosti vybojovat svoje místo, musí ukázat, že na to má. Když nastupuje Tobias, všichni projdou až do konce, na tom, jak jsou dobří, záleží jen jejich budoucí povolání. A všechno za to může jeden jedinej kretén, Eric. De-bil. Naprostej. (Ne, fakt nemám ráda záporáky.) A Tobias, kdyby to nevzdal tak nějak, tak by se pak nic nemuselo stát (jenže to by pak nebyla knížka, víme). No co no, stalo se.
V posledních třech povídkách, které mají každá snad jen dvě tři stránky, se Čtyřka už zná s Tris. V té první ji poznává jako prvního skokana, v té druhé si s ní povídá a v té třetí jí v opilosti říká, jak jí to sluší (a všechny názvy se přímo v povídce vyskytují). To třetí je taaak romantické… Ne, dělám si srandu, bylo mi trapně i za něj, chudák. Nechtěla bych no.

Hodnocení knihy: 6/10
Hodnocení obálky: 5/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marisa Marisa | Web | 5. února 2015 v 22:22 | Reagovat

ja by som asi všetky preskočila a prešla rovno na tú podguráženú :P

2 Forceen Forceen | 12. února 2015 v 16:51 | Reagovat

[1]: Byla vtipná. :D Ale ani tam nemusela být. Za přeskakování nestála. I když teda, možná jo, bylo to fakt trapný, chudák malej. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama