Imitation Game, The | Kód Enigmy

14. února 2015 v 16:07 | Forceen
Český název: Kód Enigmy
Originální název: Imitation Game, The

Žánr: Válečný / Životopisný / Thriller / Drama
Země původu: Velká Británie
Premiéra VB: 14. 11. 2014
Premiéra ČR: 29. 01. 2015

Režie: Morten Tyldum
Scénář: Graham Moore
Hudba: Alexandre Desplat
Trvání: 114 min

Předloha: kniha Alan Turing: The Enigma

Hodnocení na ČSFD: 82%
Hodnocení na IMDB: 8,2/10

Obsah
V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů.


Obsazení
Benedict Cumberbatch
Alan Turing
Keira Knightley
Joan Clarke
Matthew Goode
Hugh Alexander
Rory Kinnear
Detective Robert Nock
Allen Leech
John Cairncross
Matthew Beard
Peter Hilton
Charles Dance
Commander Denniston

Moje hodnocení (obsahuje spoilery)
Kamarádka možná šla do kina jen dalšího Béňu Cucumberbitche (fakt má blbý jméno), ale já šla na Enigmu a… božský. Prosím víc takových filmů. Pwease! Tak jo, vzalo mi to dech.
Já nemám ráda období světových válek, ale co mě na té druhé vždycky fascinovalo, byla Enigma. Mám ráda křížovky, lušťovky a další podobný píčovinky, i když během tří minut s tím třísknu, nasraná, že nejsem dost chytrá, abych to celý udělala sama a proto mě Enigma přímo fascinuje. Protože je to přece šifrovací stroj. Na šifry. Něco naťukáte a ono vám to vyjede rozluštěný… božský, prostě božský.
Béňa nám zase ukázal, že umí hrát, tleskám, fakt. Keira mi tam připadala trochu k ničemu, možná tak k ukázání, že feminismus je třeba, protože potlačuje skvělé dámské mozky. Zbytek hereckých výkonů taky šel, ale Béňa vede.
Já nevím, co mám vychvalovat první, eh. Tak třeba Alana Turinga, byl božskej. Ne kvůli Béňovi, ale byla to dobrá postava, vtipnej byl, možná trochu mimo ze společnosti (určitě, ne možná) a tak, bylo to hezký. Většina ostatních postav nestojí moc za zmínku, prostě tam byly.
Ono toho tady není moc k říkání, film prostě ukazuje, jak Alan prolomil Enigmu a jak to Němci nezjistili. V podstatě byl natolik chytrej, aby postavil počítač, který udělá vlastně všechnu práci. Musim říct, že tomu stroji bych nerozuměla ani za milion let, vypadal sice božsky, ale komplikovaně a božsky a… to už jsem říkala, nevadí.
Stejně bylo úžasné, jak přišli na to, jak prolomit kódování Enigmy a jak jen přebíhali z jedné budovy do druhé a neustále křičeli "Alane!!!" A pak, když to prolomili úplně definitivně, jak byla jen nejdřív chvilka ticha, ten úžas… super, super, super.
Konec byl tedy docela smutný, je tam vidět Turing úplně zblblej prášky, které mu předepsali na jeho homosexualitu, v takovou chvíli už by nedokázal rozluštit pořádně ani morseovku, natož prolomit Enigmu, což mi přišli smutné. Když si uvědomíte, že se to dělo před nějakými jen šedesáti lety…
Jediné, co bylo trochu rušivé na filmu, byly válečné záběry - ponorky, lodě, hořící moře, všechno ostatní blbosti a tak, to tam zas až tolik nepasovalo. Ale jinak boží.
Jestli se na to nekouknete, ukřižuju vás.
Vážně.

Hodnocení: 10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama