Inside Out | V Hlavě

21. září 2015 v 16:32 | Forceen |  Recenze
Český název: V Hlavě
Originální název: Inside Out

Žánr: animovaný / dobrodružný
Země původu: USA
Premiéra USA: 19. 06. 2015
Premiéra ČR: 23. 07. 2015

Režie: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Scénář: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen, Meg LeFauve, Josh Cooley
Hudba: Michael Giacchino
Trvání: 102 min

Hodnocení na ČSFD: 85%
Hodnocení na IMDB: 8,5/10

Obsah
Období dospívání může být velice komplikované, a Riley, která je vytržena ze svého starého života na americkém Středozápadu poté, co se její otec musí kvůli novému zaměstnání přestěhovat do San Francisca, není žádnou výjimkou. Stejně jako my všichni, i Riley je ovládána svými emocemi - Radostí, Strachem, Hněvem, Znechucením a Smutkem. Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř Rileyiny mysli, odkud jí pomáhají vypořádat se s nástrahami všedních dní. Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, propuká v Řídícím centru zmatek. Ačkoliv se Radost, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, pokouší zachovat všem pozitivní myšlení, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem a školou.


Obsazení
Amy Poehler
Joy / Radost (hlas)
Phyllis Smith
Sadness /Smutek (hlas)
Richard Kind
Bing Bong (hlas)
Bill Hader
Fear /Strach (hlas)
Lewis Black
Anger / Hněv (hlas)
Mindy Kaling
Disgust / Nechuť (hlas)
Kaitlyn Dias
Riley (hlas)

Moje hodnocení (obsahuje spoilery)
Moje nová oblíbená pohádka. Říkejte si, co chcete, ale je to skvělá pohádka. Chytla mě ještě víc jak Frozen, které bylo sakra dobré. Ale tohle je něco jiného než Frozen, není to o princeznách, je to o pocitech a o tom, co se nám děje v hlavě. Myslím, že i malé děti, které neví, co je dlouhodobá a krátkodobá paměť to z pohádky pochopí, protože je to tam všechno krásně vysvětlené.
Postavy jsou krásně vymyšlené - a tím myslím hlavně pocity. Už od začátku je vidět, že každý z pocitů je takový, jaký je a i tak má takové ty vlastnosti, jako třeba když je Nechuť parádnice. Ta je tak boží. Ta je hodně boží. Brokolice? Fuuuj! Ne vážně, Nehuť je má oblíbená postava, už jen z principu. Je naprosto skvělá. Osobně teda jsem moc nemusela radost, protože nebrala ohled na ostatní, protože si myslela, že je nějaká nadřazená nebo tak, ale vzhledem k tomu, že v té pohádce šlo i o to, aby si Radost uvědomila, že je stejně důležitá jako ostatní, tak byla vůči své roli naprosto adekvátní (dává ta věta smysl? Snad jo, duh). Hněv byl dobrej, záliba v nadávkách a tak (můžu si říct sprostý slovo, co jsme se dneska naučili?) a Strach byl paranodiní, jak se očekává. Smutek byla šílen melancholická, ale tak co byste od smutku čekali, že. A taky trochu flegmouš. Každopádně se mi líbí její styl cestování. Natáhnout nožku, nechat se za ní chytit a šup, už se veze. A stejně tak, jako byla ta pohádka vtipná, byla i smutná, například konečná scéna s Bing Bongem. Chápete to? To sakra má být pohádka, ne Hra o trůny, sakra, tady nemá nikdo umírat, vytrácet se do zapomnění nebo něco podobného! Jakože co je na tom spravedlivého jako?! V pohádkách se nemá umírat (nebo vytrácet z existence, duh), pohádka má být sluníčková a tak. A stejně tak bylo smutný, jak se pak Smutek sama plahočila, že jí Radost nemá ráda a tak. No jo, smutné scény, ty jsou moje. Brečim u všeho, i u pohádek. Víc jak malé děti.
Svět uvnitř hlavy byl geniálně udělaný, ať už to byly klíčové vzpomínky, dlouhodobá paměť, krátkodobá paměť nebo továrna na sny. Nebo mám spíš říct snové filmové studio? Protože to bylo božské. Výroba vysněného kluka? Za Riley bych položil život! Řídící pult s tlačítkem puberta? Proč ne.
A stejně tak geniální bylo, když se nahlíželo do hlavy i jiným postavám: mámě, tátovi, klukovi, kolem kterého prošla holka… Úžasná pohádka. Skvělá. Božská. Táhněte se ji stáh - ehm, koupit, filmy se přece nestahují, to je pirátství a porušování autorských práv - a pak pustit.

Hodnocení: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | E-mail | Web | 21. září 2015 v 16:42 | Reagovat

Tenhle animák mně zaujal, snad se k němu brzy dostanu :)

2 Forceen Forceen | 21. září 2015 v 20:50 | Reagovat

[1]: Určitě se na něj koukni, je doopravdy skvělý!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama